AARP Oklahoma Indian Navigator

Posted on 01/16/2014 by | AARP Oklahoma | Comments

Welcome to the AARP Oklahoma Indian Elder Navigator! Your source for resources, information about AARP's Native American Outreach in Oklahoma.

Welcome to the AARP Oklahoma Indian Elder Navigator! Your source for resources, information about AARP’s Native American Outreach in Oklahoma.

Are you interested in learning more about the AARP Oklahoma Inter-Tribal Community Group? E-mail Mashell Sourjohn at: msourjohn@aarp.org

AARP Co-Sponsoring 7th Generation Conference; Register Here

AARP Oklahoma is partnering with the Osage, Choctaw, Chickasaw, Muscogee Creek & Cherokee nations, the Oklahoma State Department of Health and the University of Oklahoma Health Sciences Center to host the 7th Generation Conference focusing on health disparities facing Native Americans in Oklahoma. Click the link to register for this FREE conference.
http://bit.ly/1ixBxdr

6th Annual AARP Oklahoma Indian Elder Honors

Nominations are being accepted NOW through June 30th for the 6th Annual AARP Oklahaoma Indian Elder Honors. All nominees must be living and be an enrolled member of a federally-recognized tribe or nation headquartered in Oklahoma. Fifty honorees will be recognized at an event in October 2014. The goal is to have at least one nominee from all 39-federally recognized Oklahoma tribes. To make a nomination click HERE.

Past Indian Elder Honorees (Note: past honorees are not eligible to be honored again)

2013

Jeanetta Anderson, Muscogee Creek; Larry Angelo, Ottawa; Mary Arkeketa, Muscogee Creek; Diana Autaubo, Seminole; Jack Baker, Cherokee; Bettty Starr Barker, Cherokee; Rev. Bertram Bobb, Choctaw; Johniie Brasuell, Muscogee Creek; Pauline Carpenter Brown, Chickasaw; Cordelia Clapp, Pawnee; Ann Louise Bedoka Donaghey, Caddo; Kotcha Doonkeen, Seminole; Conrad Galey, Comanche; Dr. Aaron Gawhega, Otoe-Missouria; Marshall R. Gover, Pawnee; Dr. Richard A. Grounds, Euchee; Irene D. Hamilton, Cheyenne-Arapaho; Pauline Haney, Muscogee Creek; Eugene Harjo, Muscogee Creek; Fannie Harjo, Seminole; LaDonna Harris, Comanche; Jim Henson, Keetoowah; Charles “Sonny” Holloway, Kaw; E. Bernadette Huber, Iowa; Clark Inkanish, Wichita & Affiliated; Rose Jefferson, Chickasaw; Cornelia Quoetone-Karty, Comanche & Kiowa; Keeper Johnson, Muscogee Creek; Janice Rowe-Kurak, Iowa; Charles Lookout, Osage; Sandra Dacon-Medrano, Thlopthlocco & Muscogee; Ted McCullum, Modoc; Joanna Palmer Morris, Seminole; Loretta Barrett Oden, Citizen Potawatomi; John Pinezaddleby, Kiowa; Mary Ann Powell, Citizen Potawatomi; Barbara Smith, Chickasaw; Carolyn Smith, Shawnee; Sherry Smith, Comanche; Towana Spivey, Chickasaw; Larry Spybuck, Absentee Shawnee; Ross Swimmer, Cherokee; William Tall Bear, Sr., Cheyenne-Arapaho; Harriet Tehauno, Choctaw; Wilbur “Webb” Tipton, Miami; Cecil Wahpekeche, Kickapoo; Shirley Walker, Seminole; Maxine Williams-Thompson, Ponca; Julia Wilson, Osage; Jack Yargee, Alabama-Quassarte.

2012

Peggy F. Acoya, Sac & Fox; Fredo “Chubby” Anderson, Muscogee Creek; Buel Anglen, Cherokee; Neill Bayhylle, Pawnee; Mary Ann Brittan, Choctaw; Lloyd Perry Buffalo, Quapaw; Grace Bunner, Thlopthlocco; Mary Butler, Kaw & Peoria; Royce Carter, Miami; Ella M. Colman, Seminole; George Coser, Musogee Creek; Judy Deer-Coser, Sac & Fox; Leland Michael Darrow, Ft. Sill Apache; Georgia Gallegos, Delaware Nation; Glenda Glavan, Chickasaw; Joe Grayson, Jr., Cherokee; John Hair, United Keetowah; Louis Headman, Ponca; Sharon Den Hoed, Ottawa; Leroy Howard, Seneca Cayuga; Doyle Barry Kerr, Shawnee; Dee Ketchum, Delaware Tribe; Annette Ketchum, Delaware Tribe; H. Mongraine Lookout, Osage; Alica Roberta Hedges Lindsley, Peoria; Rebecca Lindsey, Muscogee Creek; JoAnn Big Soldier Mayes, Iowa & Otoe-Missouria; Guy Munroe, Kaw; Emma Murdock, Kickapoo; Lyndreth “Tugger” Palmer, Kiowa & Choctaw; Dr. Steven B. Pratt, Osage; Lucinda Robbins, Cherokee; Gayle Cussen Satepauhoodle, Caddo; Jim Schreen Tonkawa; Jack Shadwick, Modoc; Baptiste Shunatona, Otoe-Missouria; Doyle Morton Thompson, Citizen Potawatomi; William (Bill) Thorpe, Sac & Fox; Nathan “Jumbo” Tselee, Apache; Pauline White Wahpepah, Absentee Shawnee; Josephine Myers-Wapp, Comanche; Dr. Linda Sue Warner, Comanche; Matthew Whitehorse, Kiowa; Stratford Williams, Wichita & Affiliated; Stella Wilson, Sac & Fox, Iowa; Robert Wilson, Cheyenne & Arapaho; Gladys Yackeyonny, Delaware Nation.

2011

Dr. Richard Allen, Cherokee; John Edwin Anderson, Chickasaw & Choctaw; Leola Barnett, Kialegee; Leaford Bearskin, Wyandotte; Mary Birdtail, Absentee Shawnee; George Blanchard, Absentee Shawnee; Jerry C. Bread, Kiowa; Nora Cheek, Thlopthlocco; Hank Childs, Otoe-Missouria; Lena (Ellis) Pennock Clark, Sac & Fox; Judy Cobb, Modoc; Velma Coker, Seminole; Kenneth & Rita Coosewoon, Comanche; Barbara Kyser-Collier, Quapaw; Thomas W. Cooper, Chickasaw; Shirley Davilla, Wichita & Affiliated; Judy C. Davis, Miami; Mary Lou Davis, Caddo; John Daughtery, Jr., Eastern Shawnee; Dr. Charla Dawes, Ottawa; Mary Dethrage, Citizen Potawatomi; Thomas J. Dry, Choctaw; Jerry Haney, Seminole & Muscogee Creek; J.C. Elliott, Cherokee & Osage; Emmett “Bud” Ellis, Peoria; Bill Glass, Jr., Cherokee; Sequoyah Guess, United Keetoowah; Georgie Honey, Shawnee; Nadean Hilliard, Seneca Cayuga; Benedict Kawaykla, Fort Sill Apache; Curtis Kekahbah, Kaw; John Lee Kemble, Ponca; Gregg Klinekole, Jr., Apache; Charles A. Lone Chief, Jr., Pawnee; Ron Parker, Chickasaw; Harvey Phillip Pratt, Cheyenne & Arapaho; Thelma Lucile “Chincie” Ross, Chickasaw; Victor Roubidoux, Iowa; Greta Haney Ruminer, Seminole; Martha Spotted Bear, Osage, Kaw & Ponca; Gene E. Tsatoke, Kiowa; Lawrence Wahpepah, Kickapoo; Betty Warr, Choctaw; Mary Watters, Delaware Tribe; Richard Ray Whitman, Muscogee Creek; Julian Q. Whorton, Kiowa; Rev. Donald Eugene “Gene” Wilson, Choctaw; Videll Yackeschi, Comanche; Winey Yargee, Alabama Quassarte.

2010

Barbara J. Allen, Tonkawa; Bill Barnett, Muscogee Creek; Doretha Bowen, Choctaw; Nelson BigBow, Kiowa; Raymond M. Cline, Delaware Tribe; John William Cornsilk, United Keetoowah; Dr. Pete G. Coser, Muscogee Creek; Leon Cross, Citizen Potawatomi; Charles Diebold, Seneca Cayuga; Randlett Edmonds, Caddo; Charles Enyart, Eastern Shawnee; J.B. Fish, Alabama Quassarte; June Fixico, Kialegee; Phil Follis, Modoc; Grace Goodeagle, Quapaw; Cornelia Mae Gosney, Otoe Missouria; Freddie Halfmoon, Shawnee; Enoch Kelly Haney, Seminole; Ernest Hooser, Choctaw; Melvin Imotichey, Chickasaw; Joyce Big Soldier-Miller, Iowa; Stella M. Nullake-Nanaeto, Sac & Fox; Stuart Owings, Wichita & Affiliated; Dixon Palmer, Kiowa & Choctaw; Steve Pensoneau, Ponca; Luther Pepper, Kaw; Dwight Pickering, Caddo, Kaw & Otoe; Linda Sue Poolaw, Delaware Nation; Jimmy L. Reeder, Cherokee; Carolyn Garren-Ritchey, Peoria; Esteline Sloan-Schulenberg, Absentee Shawnee; Bill Shoemate, Comanche; Mary Smith, Chickasaw; Henry Chapman Stoneroad, Pawnee; George E. Tall Chief, Osage; John R. (Jack) Thorpe, Sac & Fox; Coweta Ulrey, Ottawa; Raymond Vann, Cherokee; Mildred Walker, Miami; Anita Lookout-West, Osage; Bob White, Kickapoo; Patricia Ann Woods, Chickasaw.

2009

James Anquoe, Kiowa; Tony Arkeketa, Ponca; Turner Bear, Jr., Muscogee Creek; Gene Bible Muscogee Creek; Kennedy Brown, Chickasaw; Dr. Guyneth Bedoka Cardwell, Caddo; Allan Colbert, Muscogee Creek; Ethel Cook, Ottawa; Phillip Coon, Muscogee Creek; Gracie Dailey, Seminole; Lorena DeRoin, Otoe-Missouria; Eula Doonkeen, Seminole; Jerry Douglas, Delaware Tribe;  Tewana Edwards, Chickasaw; Martha (Bull Frog) Ellis Edwards, Absentee Shawnee; Mary Spooner Ellis, Sac & Fox; Bill Follis, Modoc; Lawerence Hart, Cheyenne Arapaho; Jacob Fixico, Kialegee; Melinda Gibson, Thlopthlocco; Lupe A. Gooday, Sr.; Ft. Still Apache; Barbara Goodin, Comanche; George Elton Howell, Pawnee; Juanita Johnson, Kickapoo; John Ketcher, Cherokee;  Doris Jean Lamar McLemore, Wichita & Affiliated; Bill Mashunkashey, Osage; Nadine Mayfield, Miami; Florence Whitecrow Matthews, Quapaw; William Nadeau, Citizen Potawatomi; Ted Nesvold, Wyandotte; Levi Orphan, Chickasaw/Choctaw; Don Patterson, Tonkawa; Norma Price, Choctaw; Lucy Belle Schultz, Chickasaw; Dr. Lahoma Schultz, Muscogee Creek & Seminole; Mae Sine, Iowa; Leo Smallwood, Choctaw; Wayne Smith, Seneca Cayuga; Hickory Starr, Cherokee; Wanda Stone, Kaw; James Squirrel, Shawnee; Glenna Wallace, Eastern Shawnee; George Wickliffe, United Keetoowah; Evangeline Wilson, Choctaw; Tarpie Yargee, Alabama Quassarte.

TELL US WHAT YOU THINK


Please leave your comment below.

You must be signed in to comment.

Sign In | Register